Biz Kimiz?

Yeni ismiyle Nywhash, 2016 yılında kurulmuştur. Daha önce ise Nywhash bir hosting şirketiydi. Hosting şirketi olmamızın yanı sıra farklı projelerimiz de vardı. Çok eski zamanlarda şifreleme ile ilgili sorunlar yaşanıyordu ve internet kullanıcılarının verileri kolay bir şekilde çalınıyordu. O yıllarda buna çözüm getirmenin harika olacağını düşünerek işe koyulduk.


Hali hazırda olan hashing sistemlerinin üzerine kendi sistemlerimizi geliştirerek yeni bir hash sistemi oluşturduk. "H916" isminde olan bu sistem; diğer hash sistemlerine göre çok daha farklı bir yöntem ile çalışıyordu. Bu sistemin kusursuz olduğundan emin değildik. Bu yüzden bunu herkese açık olarak paylaşmanın çok büyük bir hata olacağını düşünerek kendi üzerimizde bu sistemi kullanmayı denedik. Zaman geçtikçe sistemin açıklarını görmeye başladık. Bu küçük hatalar internet kullanıcılarının tüm verilerinin sızmasına sebep olabilecek derecede önemliydi! Kötü niyetli yazılımcılar bu küçük sistem açıklarını fark etmeden hemen sistemi devre dışı bıraktık! Aylar boyunca bu sistemi yeniden hatasız hale getirmeye çalıştık.


Bu sistemi sürekli olarak geliştirerek kusursuz hale getirmeyi denedik. Çok uzun zaman alacaktı. Geliştirici ekibimiz bu dönemde sağlık, maddiyat gibi bir çok sorun yaşadı. 4 yılın ardından projeden umudumuz bitmişti. Çünkü biz kendi sistemimizi düzeltmeye çalışırken diğer hash sistemleri de kendini geliştirmeye devam ediyordu. Kısıtlı geliştirici ekibimizin olması, bütçe sorunlarının olması, projedeki üst seviye yazılımcımızın sağlık sorunları yaşaması, hatalı bir proje temeli olması gibi bir çok sebep yüzünden bu projenin geliştirilme süreci çok yavaşladı.


2022 yılında ise proje temelini atan yazılımcımızın hayatını kaybetmesi sonucunda proje arşivlenerek tamamen iptal edildi.